جمعه, 04 اسفند 1396
Qiet

 

 

 

معرفی اجمالی مرکز مشاوره

 معرفی مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان

شروع هر دوره از زندگی انسان به معنای مواجهه با شرایط متفاوت و انتظارات جدید، همراه با احساس نیاز به شناخت واقعی و کسب مهارت‌های سازگاری با آن می‌باشد. با این وصف هر فرد با ورود به دوران دانشجویی با مجموعه‌ای از پیچیدگی‌های تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی روبرو می‌شود که مقابله کارآمد با آن مستلزم رفع تنش و نگرانی‌های موجود و کسب دانش و اعتماد به نفس است. بدین منظور دانشجو نیاز به شناخت باور‌ها، انتظارات و شیوه‌های مقابله و ارتباطات اجتماعی خود در فضای امن و صمیمی دارد. بدین منظور مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه با هدف ارائه خدمات پیشگیرانه، درمانی و ارتقاء بهداشت روانی و کیفیت زندگی تأسیس شده و آماده ارائه خدمات به دانشجویان، پرسنل و خانواده‌هایشان می‌باشد.

بخش مشاوره و روان درمانی

انجام مشاوره و درمان در زمینه‌های افسردگی، اضطراب، وسواس، ارتباطات، ازدواج، وابستگی‌ها، خانواده، اعتیاد، بحران، خودکشی، مشکلات جنسی، غم غربت و ...

بخش آموزش

آموزش به دانشجویان در قالب کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلفی مثل: آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های تحصیلی، آموزش پیش از ازدواج، مهارت‌های شغلی و کاریابی یکی دیگر از فعالیت‌های محوری مرکز مشاوره است که طی هر ترم تحصیلی به صورت زمان بندی شده در زمینه‌های مذکور انجام می‌شود.

بخش نشریات

تهیه بروشور‌های متعدد آموزشی در زمینه‌های استرس، مهارت‌های زندگی، عزت نفس، خواستگاری و ازدواج و ... از فعالیت‌های بخش نشریات است. همچنین نشریه پیام مشاور در برنامه آتی مرکز با همکاری دانشجویان و مشارکت اساتید دانشگاه در دست بررسی است.

مشاوره تلفنی

مرکز مشاوره برای پاسخگویی به سؤالات دانشجویان با شماره 47344001-داخلی 603 در اوقات اداری راهنمایی تلفنی انجام می‌دهد.

مشاور کیست؟

گروهی از متخصصان آموزش دیده و مشاوران با تجربه که به منظور کمک به افراد با طیف وسیعی از مشکلات، دوره دیده‌اند. این گروه از متخصصان شامل، روان‌پزشک، روان‌شناس، مشاور و مددکار می‌باشند. روان‌پزشک دکتر طب و متخصص در زمینه روان‌پزشکی است. روان‌شناس با افکار، نگرش‌ها، احساسات، و رفتار سروکار داشته و همچنین، متخصص در آزمون‌های روان‌شناختی است. مشاوران با رویکردی فردی یا گروهی، زمینه را برای ایجاد تغییراتی مثبت در فرد فراهم می‌کنند(از جمله، شروع یک مطالعه با شروع صحبت صادقانه با دوستان و ...) و درباره مسائل تحصیلی، عاطفی، خانوادگی، مذهبی، ارتباطی، حقوقی و ... به شما مشاوره می‌دهند. مددکاران، بیشترین آشنایی را با منابع حمایت اجتماعی دارند.

در مشاوره چه اتفاقی می‌افتد؟

مشاوره به معنی پند و اندرز دادن نیست، مشاور به دنبال این است که به شما کمک کند تا بر مسائلی که شما را نگران کرده یا به زحمت انداخته، تمرکز کنید و به درک روشنی از آنها برسید. نقش مشاور حمایت کردن، درک کردن، گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او به ارزش‌ها، انتخاب‌ها، و سبک زندگی شما احترام می‌گذارد. او کمک می کند تا احساساتتان را بشناسید و در مواردی، آنچه را که در لایه‌های زیرین مشکلات کنونی شما وجود دارد، شناسایی کنید. او می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها، انتخاب‌ها یا تغییراتی که به نفع‌تان است، شما را یاری کند.

مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می‌کند؟

مشاور به حل اکثر مشکلات شخصی، ارتباطی یا هویتی کمک می‌کند؛ از جمله، اضطراب، استرس و افسردگی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی، مشکلات جنسی و مسائل هویتی مشاوره هم‌چنین، می‌تواند به حل مشکلاتی مانند، سازگاری با فرهنگ جدید، مقابله با شرایط دشوار، تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های سخت و یا مشکلات خاص مانند اعتیاد، کمک کند.

صبر نکید تا مشکلات، بزرگ و جدی شوند، ما ترجیح می دهیم که وقتی مشکلاتتان خفیف هستند، به ما مراجعه کنید، طوری که، بتوان مشکل را سریع‌تر حل کرد.

محرمانه بودن مشاوره

مطالبی که شما در اولین جلسه و در طی جلسات مشاوره مطرح می‌کنید، محرمانه است. هیچ چیز، به کس دیگری، بدون اجازه صریح شما، بازگو نمی‌شود.

تعیین وقت مشاوره

در حال حاضر تعیین وقت مشاوره بصورت حضوری و تلفنی تعیین می‌گردد. مرکز مشاوره در ساختمان آموزشی، طبقه سوم اتاق 305/A می‌باشد.

نکته مهم زمان هر جلسه مشاوره حدود 40 دقیقه است. بنابراین رأس ساعت اعلام شده در دفتر مشاوره حضور یابید.

برای بهره‌گیری از کارگاه‌های آموزشی، مرکز مشاوره برنامه از قبل تعیین شده‌ای را از طریق اطلاع رسانی در سایت یا در خوابگاه‌ها و در سطح دانشگاه به اطلاع عموم دانشجویان رسانده و از دانشجویان علاقمند خواسته می‌شود تا در تاریخ مشخص برای ثبت‌نام در کارگاه مراجعه نمایند. با مراجعه دانشجویان نام آنها ثبت شده و تاریخ برگزاری و مکان به اطلاع آنها رسیده می‌شود. هر کارگاه آموزشی بطور منظم 20-25 نفر ظرفیت ثبت‌نام دارد.

خبرنامه :

با پیوستن به خبرنامه اطمینان حاصل نمایید که خبر های جدید دانشگاه را از دست نمی دهید.

راه های تماس با ما :

 

     آدرس : خراسان رضوی - قوچان - کیلومتر ۵ جاده قوچان مشهد

    کد پستی : 67335-94771

     تلفن : شماره داخلی+ 05147017

    فکس :  47343001-051

    ایمیل : info@qiet.ac.ir